Pál Maléter, vojenský velitel maďarského povstání

Před 60 lety, 16. června 1958, byl popraveni vůdci maďarského povstání z roku 1956 – premiér Imre Nagy, jeho poradce Miklós Gimes a ministr obrany Pál Maléter. Imre Nagy je dobře znám, vojenský velitel povstání Pál Maléter je na tom hůře (nemá ani české heslo na Wikipedii).

Pál Maléter

Pál Maléter (commons.wikipedia.org)

Maléter se narodil 4. září 1917 v Prešově, jeho otec byl profesorem práv. Už jako dítě chtěl být vojákem, ale ne v československé armádě. Studoval proto nejdříve medicínu na Karlově univerzitě v Praze, kde se zúčastnil protiněmeckých studentských protestů. Po Vídeňské arbitráži na začátku listopadu 1938 studium v Praze ukončil a přešel do Budapešti, kde dobrovolně nastoupil do armády a začal studovat na vojenské akademii, kterou dokončil v roce 1942. Svou kariéru důstojníka začal v Košicích, od dubna 1944 bojoval v První armádě na východní frontě, ale velmi brzy byl v květnu 1944 zajat Rudou armádou. V zajetí upoutal pozornost komunisty Zoltána Vasy a už v červnu souhlasil s tím, že bude bojovat proti Němcům. Prošel výcvikem v antifašistické ideologické škole v Krasnogorsku nedaleko Moskvy, a v září 1944 byl letecky vysazen v Transylvánii, kde bojoval na straně partyzánů. V roce 1945 vstoupil do komunistické strany.

V roce 1956 byl plukovníkem a velitelem obrněné divize umístěné v Budapešti. Dne 25. října (dva dny po začátku povstání) byl poslán s tanky ke kasárnám György Kiliána s rozkazem „udělat pořádek“, ale po brutálním útoku sovětských tanků na kasárna 26. října se rozhodl přidat k povstalcům a pomáhal kasárna bránit. Byl nejvýznamnějším členem maďarské armády, který přešel na stranu povstalců, 29. listopadu byl jmenován ministrem obrany ve vládě Imre Nagye.

O pár dní později (3. listopadu) odjel do města Tököl vyjednávat se sovětskými generály o stažení sovětských vojsk z Maďarska, ale pozdě v noci byla celá maďarská delegace uvězněna. Tím byl osud Malétera zpečetěn.

(zdroje: David Irving: Uprising! The Hungarian Revolution of 1956 + německá, anglická a maďarská verze hesla Pál Maléter na Wikipedii; verze si v některých místech protiřečí…)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.